Mercedes G-klase, Toyota Supra i BMW Z4 dobivaju društvo: Kinezi ulaze u fabriku Magna Steyr
Ovog ljeta će u Grazu početi proizvodnja električnih vozila kompanija GAC i XPeng, čime će Kinezi zaobići povećane carine Evropske unije i pomoći poslovanju nedovoljno iskorištenog austrijskog pogona.
Čini se da su povećane carine na kineska električna vozila, koje je Evropska unija uvela prošle godine, bile pucanj u evropsku automobilsku industriju. Naime, najviše su naštetile evropskim kompanijama koje na našem kontinentu prodaju električne automobile proizvedene u Kini.
S druge strane, Kinezi se brzo prilagođavaju novim uslovima, traže i pronalaze rješenja. Kako navodi austrijski dnevnik Kleine Zeitung, u junu će fabrika Magna Steyr u Grazu početi montažu putničkih automobila kineskih kompanija GAC i XPeng.
Kleine Zeitung ne precizira koji će se modeli GAC-a i Xpenga proizvoditi u Austriji, ali britanski magazin Autocar piše da će to biti električni crossoveri - GAC Aion Y i nedavno ažurirani Xpeng G6. Kineska privatna kompanija za električna vozila XPeng ušla je na evropsko tržište još 2021. godine, a sada ima priliku da lokalizacijom proizvodnje u Grazu svoje modele učini dostupnijim Starom kontinentu. Također, GAC, koncern u kineskom državnom vlasništvu, nedavno je najavio planove da u Evropi lansira svoj podbrend električnih vozila Aion.
Za tvornicu Magna Steyr u Grazu je partnerstvo s kineskim kompanijama - odlična vijest. Trenutno je uposlena tek trećina kapaciteta: umjesto 200.000 vozila, prošle godine je s trake izašlo 71.900 automobila. Prošle godine je austrijska fabrika izgubila dva električna crossovera - Fisker Ocean i Jaguar I-Pace - a Ineos je otkazao planiranu proizvodnju električnog terenca Fusilier.
Stoga ne čudi da je nekoliko stotina radnika ostalo bez posla. Sada Magna Steyr po ugovoru proizvodi kultni Mercedes G-klase, ali i tandem tehnički srodnih sportskih modela - coupe Toyota GR Supra i roadster BMW Z4.
Ugovor s Toyotom i BMW-om ističe 2026. godine, kada će oba modela biti penzionisana. Ostaje G-klasa, koja uprkos popularnosti, ne može osigurati rentabilnost fabrike Magna Steyr. Stoga će ulazak GAC-a i XPenga biti važna stvar za Magnu, iako se ne radi o velikom poslu. Fabrika u Grazu će kineske modele proizvoditi po jednostavnoj SKD montaži (Semi Knocked Down). Riječ je o izvoznoj strategiji u kojoj se montažni sklopovi i dijelovi isporučuju iz Kine, a u zemlji/regiji uvozniku modeli finaliziraju sa 10-ak komponenti kao što su osovine i motori.
Kinezi jednim udarcem ubijaju dvije mušice. S jedne strane, djelomičnom lokalnom proizvodnjom u Austriji, izbjegavaju tarifne namete EU (XPeng bi bio podložan dodatnim carinama od 21,3 posto), a s druge strane, ulaganja su svedena na minimum jer se proizvode samo male serije kako bi se istražile tržišne mogućnosti.
Neki kineski proizvođači imaju i ambicioznije planove: BYD ove godine namjerava završiti i pokrenuti fabriku u Mađarskoj, za 2026. je planirano pokretanje tvornice u Turskoj, a traži se i treća evropska lokacija u Njemačkoj.
POSLJEDNJE OBJAVE IZ KATEGORIJE AKTUELNOSTI
POSLJEDNJE OBJAVE
- Ferrari 296 Speciale: Lakši, jači, aerodinamičniji...
- ADAC: Ovo je sedam najpovoljnijih rabljenih električnih auta do 20.000 eura
- Citroën C5 Aircross: Otkrivena druga generacija crossovera za Evropu
- Renault Boreal: Dacia Bigster za tržišta u razvoju ili nešto drugo?
- Šta znači kad ti svijetli ključ, mašnica… ili nešto treće?
- Semperit Van-Life 3: Pristupačna ljetna guma za kombije
- Leapmotor B01: Brzorastuća kineska marka predstavila još jedan novitet
- Fiat Punto, guma sudbine i ljubavna prica
- Gepek Avantura - kako uci u auto na -15
- Stari dobri Fiat Punto, žica, folija i avantura na raskrnici