Papin Fiat Doblo – simbol jednostavnosti i skromnosti na ulicama Sarajeva
Papamobil - Vozilo dizajnirano da izdrži i eksplozije i vatreno oružje
Od konjske kočije do Mercedes benza
U srcu grada koji je preživio opsade, rat i podjele, dva su pape ostavila neizbrisiv trag. Papa Ivan Pavao II, u teškim poratnim danima 1997. godine, i Papa Franjo, u duhu jednostavnosti i dijaloga 2015, svojim su dolascima Sarajevu donijeli poruke nade, oprosta i zajedništva.
Danas, dok se s pijetetom prisjećamo pape Franje, vjernici i građani Sarajeva odaju počast čovjeku koji je izabrao skromni Fiat Doblo umjesto blindiranih limuzina, i koji je svojim osmijehom i toplinom osvojio srca svih, bez obzira na vjeru ili naciju.
Njihove posjete nisu bile samo protokolarni trenuci – bile su to žive poruke mira, koje Sarajevo pamti i čuva.
A kako i zašto su uopće napravljeni papamobili i kako su se razvijali?
Prvi “papamobil” bio je zapravo konjska kočija
Prije 20. stoljeća, pape su se uglavnom kretali u raskošnim kočijama ili su bili nošeni u tzv. sedia gestatoria(prenosivi tron). To je bila stolica postavljena na rame nosilaca, korištena za svečane prilike.
Moderni papamobil nastaje tek u 20. stoljeću
Prva motorizirana vozila korištena su u 1930-ima. Pape su tada koristili specijalno prilagođene automobile, ali još bez dodatnih zaštita – više iz praktičnosti nego sigurnosnih razloga.
Povijesni trenutak: Ford Mutt za papu Pavla VI
Godine 1965, papa Pavao VI koristi vozilo tipa Ford M151 "Mutt" tokom posjete New Yorku – mnogi ga smatraju prvim "pravim" papamobilom. Bio je otvorenog tipa, kako bi papa mogao mahati masi.
Atentat 1981. radikalno mijenja dizajn
Nakon atentata na papu Ivana Pavla II u Rimu 1981. godine, uvedene su stroge sigurnosne mjere. Od tada, papamobili se često prave sa neprobojnim staklom, oklopljenim dijelovima i kamerama.
Prvi blindirani model - Ford Bronco II (1982):
-
Imao je debele prozore otporne na metke
-
Unutrašnju platformu sa sjedištem za papu, uz stepenice i ogradu
-
Bio je zatvoren staklom sa svih strana, ali i dalje dovoljno proziran da vjernici vide papu
Papamobil nije jedno vozilo – nego flota!
Postoji više papamobila – prilagođeni Mercedes-Benz, Toyota, Isuzu, Land Rover, Hyundai, pa čak i Dacia Duster (poklon Rumunije 2019.). Vozila se razlikuju ovisno o lokaciji, vrsti događaja i sigurnosnim procjenama.
Papamobil ima i električnu verziju
2021.godine, Fisker Ocean (električni SUV) najavljen je kao budući električni papamobil. To je dio napora Vatikana da bude klimatski neutralan do 2050. godine.
Poseban detalj: tablica SCV 1
“SCV” znači Stato della Città del Vaticano, a broj 1 označava da je to vozilo u vlasništvu pape. Tradicionalno, papamobil nosi bijelu tablicu s crvenim slovima SCV 1.
Najveći i najpoznatiji proizvođač papamobila kroz istoriju je bez sumnje
🔷 Mercedes-Benz
Zašto baš Mercedes-Benz?
-
Dugogodišnja tradicija: Mercedes je zvanično opskrbljivao papu vozilima još od 1930. godine (Mercedes Nürburg 460 za papu Pija XI).
-
Broj izrađenih papamobila: Do danas su proizveli najveći broj papinskih vozila, uključujući klasične limuzine, kabriolete, terenska vozila (G-klasa), pa čak i oklopne SUV-ove.
-
Personalizacija: Sva vozila su ručno izrađena i posebno prilagođena papi, od visokih sjedišta, do neprobojnih kabina i panoramskih stakala.
-
Vidljivost i sigurnost: Mercedes je predvodnik u razvoju papamobila s prozirnim zaštitnim staklima, posebno nakon atentata 1981. godine.
Najpoznatiji Mercedes-Benz papamobili:
-
Mercedes-Benz Nürburg 460 (1930) – prvi papamobil uopće
-
Mercedes-Benz 600 Pullman Landaulet (1960-e) – luksuzni kabriolet
-
Mercedes-Benz G-Wagen (1980-e do 2000-ih) – kultni model s oklopnom “kockom”
-
Mercedes-Benz ML (2002.) – moderno blindirano vozilo s liftom i klimom
U vremenu koje često traži podjele, papa Franjo bio je simbol jednostavnosti, hrabrosti i duhovne blizine svima – bez obzira na vjeru, naciju ili granice. Njegova posjeta Sarajevu ostat će duboko urezana u kolektivno pamćenje našeg grada kao trenutak istinske nade, razumijevanja i ljudskosti.
Građani Sarajeva, iz srca zahvaljuju ovom velikom čovjeku na njegovim riječima, prisustvu i toplini koju je podijelio s našim gradom. Hvala mu što je širio poruku mira u gradu koji ga najbolje razumije. Hvala mu što je bio s nama, gledao nas očima milosti i govorio jezikom koji svi razumiju – jezik dobrote.
Danas, kada se opraštamo od pape Franje, ne opraštamo se od njegovih poruka. One će živjeti u Sarajevu, u ulicama kojima je prošao, u osmijesima koje je dotakao, i u srcima ljudi koji će ga pamtiti ne samo kao papu – već kao prijatelja.
Počivajte u miru, Sveti Oče
POSLJEDNJE OBJAVE IZ KATEGORIJE AKTUELNOSTI
POSLJEDNJE OBJAVE
- Ferrari 296 Speciale: Lakši, jači, aerodinamičniji...
- ADAC: Ovo je sedam najpovoljnijih rabljenih električnih auta do 20.000 eura
- Citroën C5 Aircross: Otkrivena druga generacija crossovera za Evropu
- Renault Boreal: Dacia Bigster za tržišta u razvoju ili nešto drugo?
- Šta znači kad ti svijetli ključ, mašnica… ili nešto treće?
- Semperit Van-Life 3: Pristupačna ljetna guma za kombije
- Leapmotor B01: Brzorastuća kineska marka predstavila još jedan novitet
- Fiat Punto, guma sudbine i ljubavna prica
- Gepek Avantura - kako uci u auto na -15
- Stari dobri Fiat Punto, žica, folija i avantura na raskrnici