Porsche patentirao revolucionarni šesterotaktni SUS motor
Može li inovativni koncept spasiti SUS motore: Porsche je napravio hrabar korak u promišljanju tradicionalnog motora s unutrašnjim sagorijevanjem patentirajući jedinstveni šestotaktni dizajn.
Četverotaktni motor, koji se sastoji od usisnog, kompresijskog, radnog i izduvnog takta, bio je kamen temeljac automobilske industrije više od jednog stoljeća. Kao alternativa se agresivno nametala električna mobilnost, no u Porscheu su napravili novi koncept za poboljšanje snage i efikasnosti SUS motora patentirajući jedinstveni šesterotaktni dizajn.
U konvencionalnom četverotaktnom motoru, ciklus počinje usisnim taktom, kada mješavina zraka i goriva ulazi u cilindar. U sljedećoj fazi - kompresiji - klip gura ovu smjesu u vrh cilindra, pripremajući je za paljenje. Nakon toga slijedi radni hod, u kojem zapaljena smjesa tjera klip prema dolje, stvarajući pogonsku snagu motora. Konačno, izduvni hod uklanja sagorjele gasove iz cilindra.
Porscheovi inženjeri predlažu promjenu ovog ciklusa uvođenjem dva dodatna takta - drugog takta kompresije i drugog takta snage. Prema patentu podnesenom Uredu za patente i žigove SAD-a, nova sekvenca uključuje "šest zasebnih traka koje se mogu podijeliti u dva niza od po tri trake". Dodatni taktovi se ubacuju između tradicionalnih, stvarajući ciklus usis-kompresija-snaga, a zatim ciklus kompresije-snaga-izduv.
Da bi se to postiglo, patent Porschea detaljno opisuje poseban dizajn radilice, koja se rotira na prstenu s dva koncentrična kruga. Ovaj mehanizam pomiče centar rotacije klipa, omogućavajući mu da se izmjenjuje između različitih tačaka kretanja. Posljedično, ova promjena mijenja dinamiku kompresije u cilindru, osiguravajući dvije različite gornje i donje mrtve tačke.
Podešavanjem hoda klipa, motor može pružiti dodatni omjer kompresije i snagu bez značajnog mijenjanja ukupne strukture cilindra. Kao rezultat toga, proces sagorijevanja se odvija temeljitije, a omjer proizvodnje energije se, od jednog hoda klipa na četiri, mijenja na jedan takt klipa na tri. U teoriji, to bi moglo dovesti do povećanja efikasnosti i produktivnosti. Međutim, ovakav dizajn podrazumijeva značajnu komplikaciju mehaničkog dijela. Ostaje pitanje da li su potencijalni dobici u efikasnosti dovoljni da nadoknade dodatnu složenost sklopa.
POSLJEDNJE OBJAVE IZ KATEGORIJE AKTUELNOSTI
POSLJEDNJE OBJAVE
- Ferrari 296 Speciale: Lakši, jači, aerodinamičniji...
- ADAC: Ovo je sedam najpovoljnijih rabljenih električnih auta do 20.000 eura
- Citroën C5 Aircross: Otkrivena druga generacija crossovera za Evropu
- Renault Boreal: Dacia Bigster za tržišta u razvoju ili nešto drugo?
- Šta znači kad ti svijetli ključ, mašnica… ili nešto treće?
- Semperit Van-Life 3: Pristupačna ljetna guma za kombije
- Leapmotor B01: Brzorastuća kineska marka predstavila još jedan novitet
- Fiat Punto, guma sudbine i ljubavna prica
- Gepek Avantura - kako uci u auto na -15
- Stari dobri Fiat Punto, žica, folija i avantura na raskrnici