Propao japanski savez: Zašto je Nissan odustao spajanja s Hondom
Nisu mogli pristati na gubitak "suvereniteta": Uprava Nissana je računala na savez ravnopravnih kompanija, barem zadržavanje neovisnosti u donošenju upravljačkih odluka, ali im je ponuđeno da postanu Hondina filijala.
Sporazum o spajanju kompanija Nissan, Honda i Mitsubishi, čiji je početak službeno objavljen 23. decembra prošle godine, de facto se raspao, objavili su Nikkei Asia i The Wall Street Journal, pozivajući se na upućene izvore.
Prije dvije sedmice pojavile su se prve naznake da se potencijalni savez raspada, i to u trenutku kada se saznalo da je Mitsubishi izgubio interes da priđe japanskoj alijansi. Odluka "Dijamanta" da ostane nezavisna kompanija, uprkos činjenici da je imala najslabiju ulogu u alijansi, pokazala se simptomatičnom.
Nissanu je spajanje bilo neophodno jer je u teškoj krizi i potrebna mu je snažna finansijska injekcija. Uprava Nissana je računala na manje-više ravnopravan savez sa Hondom ili barem zadržavanje relativne neovisnost u donošenju upravljačkih odluka. Međutim, Reuters prenosi da je menadžment Honde predložio shemu po kojoj bi Honda postala matična kompanija, a Nissan neka vrsta filijale. Ovaj ponižavajući prijedlog je odredila Hondina tržišna kapitalizacija od 51,9 milijardi dolara, što je 5,5 puta više od Nissanove vrijednosti - samo 9,5 milijardi dolara.
Hondini motivi za ulazak u posao s Nissanom bili su prilično mutni. Dobro obaviješteni su govorili da je Honda bila pod velikim pritiskom japanske vlade, koja želi spasiti Nissan od potencijalnog bankrota i tako sačuvati stotine hiljada radnih mjesta. Čini se da su u Hondi, vidjevši i shvativši kakav ih težak teret očekuje, počeli Nissanu predstavljati neprihvatljive uslove za spajanje. Prvo je, ako je vjerovati insajderima, Honda predložila da otkupi sve Nissanove dionice u vlasništvu Renault Grupe, a zatim ponudila Nissanu de facto preuzimanje umjesto spajanja.
Za menadžment Nissana takav format bi, naravno, značio potpuni gubitak "suvereniteta", na šta nisu mogli pristati. Dionice Nissana su naglo pale nakon vijest o propasti dogovora s Hondom, zbog čega je Tokijska berza čak obustavila trgovanje. Akcije Honde su, naprotiv, naglo porasle, što je sasvim logično. Dvije kompanije još nisu komentarisale glasine, ali, što je važnije, nisu ih ni demantovale. Nissan je objavio kratko saopćenje u kojem za sredinu februara najavljuju službeno saopštenje o pregovorima i donesenim odlukama.
Nissan je u teškoj situaciji. Alijansa Renault-Nissan-Mitsubishi, ponovo pokrenuta u ljeto 2023. godine, danas postoji uglavnom formalno i nije efikasna poslovna struktura. Rukovodstvo Grupe Renault malo brine o sudbini Nissana, spremno je pustiti starog dugogodišnjeg partnera gdje god želi, odnosno ne sprječava ga da uđe u savez sa Hondom. Poziciju Nissana dodatno je zakomplikovala najava američkog predsjednika Donalda Trumpa o uvođenju carina Meksiku jer u ovoj zemlji kompanija ima veliku fabriku. Dodatne tarife će ozbiljno smanjiti konkurentnost Nissana na jednom od najvažnijih tržišta i predstavljati dodatni balans u borbi za opstanak.
POSLJEDNJE OBJAVE IZ KATEGORIJE AKTUELNOSTI
POSLJEDNJE OBJAVE
- Ferrari 296 Speciale: Lakši, jači, aerodinamičniji...
- ADAC: Ovo je sedam najpovoljnijih rabljenih električnih auta do 20.000 eura
- Citroën C5 Aircross: Otkrivena druga generacija crossovera za Evropu
- Renault Boreal: Dacia Bigster za tržišta u razvoju ili nešto drugo?
- Šta znači kad ti svijetli ključ, mašnica… ili nešto treće?
- Semperit Van-Life 3: Pristupačna ljetna guma za kombije
- Leapmotor B01: Brzorastuća kineska marka predstavila još jedan novitet
- Fiat Punto, guma sudbine i ljubavna prica
- Gepek Avantura - kako uci u auto na -15
- Stari dobri Fiat Punto, žica, folija i avantura na raskrnici