Trumpove carine stupile na snagu: Domaći proizvođači ZA, analitičari skeptični
Američki proizvođači automobila dobili olakšice pri uvozu komponenti: carine na dijelove Ford Explorera sastavljenog u Chicagu kreću se od 2.500 do 4.000 dolara, pri čemu kompenzacija pokriva oko 900 dolara.
Manje od mjesec dana nakon uvođenja 25-postotnih carina na uvoz automobila i autodijelova, administracija Donalda Trumpa napravila je djelimične ustupke proizvođačima automobila. Međutim, nije došlo do radikalne promjene u trgovinskoj politici.
Osnovne tarife ostaju na snazi: carina na uvoz automobila na snazi je od 3. aprila, dok je carina na komponente stupila na snagu 3. maja. Ipak, pojavili su se važni izuzeci koji američkim i međunarodnim proizvođačima automobila daju određeni, iako ograničen, prostor za djelovanje.
Prema novoj odluci američkog predsjednika, ukida se tzv. efekat akumulacije tarifa. Ranije su komponente koje su prelazile granicu više puta u različitim fazama proizvodnje - svaki put bile podložne carinama. Ovo je ključno u modernoj montaži automobila, gdje dijelovi mogu krivudajući prelaziti i do osam puta preko SAD. Sada će se, bez obzira na broj prelazaka, naplaćivati samo jedna carina - najviša koja se primjenjuje na finalni proizvod.
Ovo je posebno važno za one kompanije čiji proizvodni lanci uključuju prekograničnu montažu. Na primjer, ako se aluminij uveze u SAD, pretvori u dio, zatim otpremi u inostranstvo radi sastavljanja u mjenjač, pa ponovo uveze kao dio vozila – sada bi samo gotov mjenjač bio podložan carini. Postoje čak i proračuni da bi ovo moglo smanjiti ukupne troškove za hiljade dolara po modelu.
Počevši od 3. maja, proizvođači automobila moći će dobiti naknadu za plaćene carine na komponente korištene u sklapanju automobila u SAD-u. U prvoj godini, naknada će iznositi 3,75% preporučene maloprodajne cijene automobila, u drugoj godini će se smanjiti na 2,5%, a zatim će biti potpuno ukinuta. Da bi iskoristile mjere, kompanije moraju podnijeti odgovarajući zahtjev. Mehanizam je retroaktivan, što omogućava povratak dijela sredstava za već plaćene naknade.
Uprkos ustupcima, industrija se i dalje suočava sa značajnim troškovima, jer će finalno smanjenje cijene biti skromno, procjenjuje The Detroit News. Dakle, carine na komponente Ford Explorera sastavljenog u Chicagu kreću se od 2.500 do 4.000 dolara, od čega kompenzacija pokriva samo oko 900 dolara. U slučaju GM-ovih pick-up modela proizvedenih u Teksasu, carina može dostići 10.000 dolara, s ograničenjem povrata od 2.000 dolara.
Potrošači će također osjetiti dodatni teret. Povećanje troškova rezervnih dijelova utjecat će ne samo na cijene novih automobila, već i na troškove popravki i premije osiguranja - čak i za vlasnike starijih automobila. Analitičari industrije upozoravaju da će, bez većeg preispitivanja politike cijena, američki vozači osjetiti posljedice u narednim mjesecima u obliku viših cijena usluga, komponenti i osiguranja.
Ministar trgovine Howard Lutnick nazvao je mjere "značajnom pobjedom" Trumpove administracije je "stimulišu domaću proizvodnju i kompanijama daju vremena da se prilagode". Međutim, stručnjaci nisu toliko optimistični. Neizvjesnost i dalje postoji, što koči investicije u industriju. Štaviše, u okruženju visoke inflacije i usporavanja ekonomskog rasta, čak bi i privremene tarife mogle predstavljati veliko opterećenje za potrošače.
Proizvođači automobila i trgovci čekaju daljnja pojašnjenja i moguće dodatna prilagođavanja tarifne politike Bijele kuće. Carinsko izuzeće se neće primjenjivati na kineske autodijelove, koji će i dalje biti podložni novim carinama od najmanje 145%, pored svih prethodnih tarifa. Jim Farley, izvršni direktor Forda, rekao je da njegova kompanija pozdravlja korake Trumpove administracije za koje vjeruje da će pomoći u ublažavanju utjecaja carina na proizvođače automobila, dobavljače i potrošače.
Farley je naglasio važnost politika orijentiranih na izvoz i održivih lanaca snabdijevanja kao temelja za domaći rast. Napomenuo je da bi - ako bi sve automobilske kompanije koje posluju u SAD-u dostigle Fordov nivo lokalizacije - zemlja godišnje sklapala četiri miliona automobila više, što bi dovelo do otvaranja stotina hiljada novih radnih mjesta i pokretanja dodatnih fabrika. Sličan stav zauzela je i Mary Barra, izvršna direktorica General Motorsa...
POSLJEDNJE OBJAVE IZ KATEGORIJE AKTUELNOSTI
POSLJEDNJE OBJAVE
- Svi bi da voze "džipove", zato sve manje kupujemo kompakte, limuzine i karavane
- Yugo se vratio: Otkrivena prva maketa budućeg proizvodnog modela
- ADAC: Ovo su najbolji polovni monovolumeni s cijenama između 4.000 i 10.000 eura
- Toyota Corolla FX: Nostalgično sjećanje na hot-hatch '80-ih
- Naš prvi zajednički road trip – trajao je 12 sati, mirisao na čokoladno mlijeko, zapaljeni autobus i zdravstvenu knjizicu umjesto pasoša
- Novi Audi A6 dostupan kao plug-in hibrid, vrijedi li 12.800 eura više od benzinca
- Trumpove carine stupile na snagu: Domaći proizvođači ZA, analitičari skeptični
- Scout modeli će koristiti Volkswagenov benzinac, ali on neće pogoniti točkove
- Laufenn slavi jubilej: 10 godina evropskog nastupa Hankook brenda
- Rođen je Lepas: Da li će Chery za svoj novi brend kupiti njemačku fabriku VW-a?