Trumpove carine stupile na snagu: Domaći proizvođači ZA, analitičari skeptični

Trumpove carine stupile na snagu: Domaći proizvođači ZA, analitičari skeptični

DATUM OBJAVE:

06.05.2025.

KATEGORIJA:

AKTUELNOSTI

Američki proizvođači automobila dobili olakšice pri uvozu komponenti: carine na dijelove Ford Explorera sastavljenog u Chicagu kreću se od 2.500 do 4.000 dolara, pri čemu kompenzacija pokriva oko 900 dolara.


Manje od mjesec dana nakon uvođenja 25-postotnih carina na uvoz automobila i autodijelova, administracija Donalda Trumpa napravila je djelimične ustupke proizvođačima automobila. Međutim, nije došlo do radikalne promjene u trgovinskoj politici.

Osnovne tarife ostaju na snazi: carina na uvoz automobila na snazi je od 3. aprila, dok je carina na komponente stupila na snagu 3. maja. Ipak, pojavili su se važni izuzeci koji američkim i međunarodnim proizvođačima automobila daju određeni, iako ograničen, prostor za djelovanje. 

Prema novoj odluci američkog predsjednika, ukida se tzv. efekat akumulacije tarifa. Ranije su komponente koje su prelazile granicu više puta u različitim fazama proizvodnje - svaki put bile podložne carinama. Ovo je ključno u modernoj montaži automobila, gdje dijelovi mogu krivudajući prelaziti i do osam puta preko SAD. Sada će se, bez obzira na broj prelazaka, naplaćivati samo jedna carina - najviša koja se primjenjuje na finalni proizvod.

002_trump_carine_maj.jpg

Ovo je posebno važno za one kompanije čiji proizvodni lanci uključuju prekograničnu montažu. Na primjer, ako se aluminij uveze u SAD, pretvori u dio, zatim otpremi u inostranstvo radi sastavljanja u mjenjač, pa ponovo uveze kao dio vozila – sada bi samo gotov mjenjač bio podložan carini. Postoje čak i proračuni da bi ovo moglo smanjiti ukupne troškove za hiljade dolara po modelu.

Počevši od 3. maja, proizvođači automobila moći će dobiti naknadu za plaćene carine na komponente korištene u sklapanju automobila u SAD-u. U prvoj godini, naknada će iznositi 3,75% preporučene maloprodajne cijene automobila, u drugoj godini će se smanjiti na 2,5%, a zatim će biti potpuno ukinuta. Da bi iskoristile mjere, kompanije moraju podnijeti odgovarajući zahtjev. Mehanizam je retroaktivan, što omogućava povratak dijela sredstava za već plaćene naknade.

Uprkos ustupcima, industrija se i dalje suočava sa značajnim troškovima, jer će finalno smanjenje cijene biti skromno, procjenjuje The Detroit News. Dakle, carine na komponente Ford Explorera sastavljenog u Chicagu kreću se od 2.500 do 4.000 dolara, od čega kompenzacija pokriva samo oko 900 dolara. U slučaju GM-ovih pick-up modela proizvedenih u Teksasu, carina može dostići 10.000 dolara, s ograničenjem povrata od 2.000 dolara. 

Potrošači će također osjetiti dodatni teret. Povećanje troškova rezervnih dijelova utjecat će ne samo na cijene novih automobila, već i na troškove popravki i premije osiguranja - čak i za vlasnike starijih automobila. Analitičari industrije upozoravaju da će, bez većeg preispitivanja politike cijena, američki vozači osjetiti posljedice u narednim mjesecima u obliku viših cijena usluga, komponenti i osiguranja.

003_trump_carine_maj.jpg

Ministar trgovine Howard Lutnick nazvao je mjere "značajnom pobjedom" Trumpove administracije je "stimulišu domaću proizvodnju i kompanijama daju vremena da se prilagode". Međutim, stručnjaci nisu toliko optimistični. Neizvjesnost i dalje postoji, što koči investicije u industriju. Štaviše, u okruženju visoke inflacije i usporavanja ekonomskog rasta, čak bi i privremene tarife mogle predstavljati veliko opterećenje za potrošače. 

Proizvođači automobila i trgovci čekaju daljnja pojašnjenja i moguće dodatna prilagođavanja tarifne politike Bijele kuće. Carinsko izuzeće se neće primjenjivati na kineske autodijelove, koji će i dalje biti podložni novim carinama od najmanje 145%, pored svih prethodnih tarifa. Jim Farley, izvršni direktor Forda, rekao je da njegova kompanija pozdravlja korake Trumpove administracije za koje vjeruje da će pomoći u ublažavanju utjecaja carina na proizvođače automobila, dobavljače i potrošače. 

Farley je naglasio važnost politika orijentiranih na izvoz i održivih lanaca snabdijevanja kao temelja za domaći rast. Napomenuo je da bi - ako bi sve automobilske kompanije koje posluju u SAD-u dostigle Fordov nivo lokalizacije - zemlja godišnje sklapala četiri miliona automobila više, što bi dovelo do otvaranja stotina hiljada novih radnih mjesta i pokretanja dodatnih fabrika. Sličan stav zauzela je i Mary Barra, izvršna direktorica General Motorsa...

Kako prepoznati kvar na osnovu zvuka motora? Slušajte ove znakove!

Šta znače lampice na instrument tabli? Ovo morate znati!

Kako izgleda profesionalna montaža guma? Pogledajte cijeli proces!