ADAC: Ovo je sedam najpovoljnijih rabljenih električnih auta do 20.000 eura

ADAC: Ovo je sedam najpovoljnijih rabljenih električnih auta do 20.000 eura

Dva pozitivna iznenađenja: onaj ko danas traži električni automobil, na tržištu rabljenih pronaći će značajan izbor modela, a polovni EV više nisu tako skupi kao što su dugo vremena bili zbog slabije ponude.


Jesu li električni automobili još uvijek preskupi? Naravno. Međutim, kao i u slučaju benzinaca i dizelaša, postoji i alternativa - polovni električni automobili. ADAC je napravio istraživanje i pronašao sedam pristupačnih električnih automobila za svakodnevnu upotrebu, po cijeni nižoj od 20.000 eura.

Istraživanje ADAC-a započelo je s dva pozitivna iznenađenja. Prvo, onaj ko danas traži električni automobil, na tržištu rabljenih pronaći će značajan izbor modela. Drugo, polovni električni automobili više nisu tako skupi kao što su dugo vremena bili zbog slabije ponude.

Što se promijenilo posljednjih godina? Ponuda se povećava zbog velikog broja vozila vraćenih iz leasinga koji su sada dostupni na tržištu rabljenih automobila. Veća ponuda obara cijene. Dobrim električnim automobilom, prvim u porodici, smatraju se modeli koji se mogu univerzalno koristiti u svakodnevnom životu, nude dovoljno prostora, imaju domet od oko 300 kilometara i mogu se puniti u razumnom vremenu. Modeli kao što su Tesla Model 3 ili VW ID.3 ispunjavaju ove zahtjeve.

Izbor je još veći za e-modele koji mogu poslužiti kao drugi automobil, a jedino ograničenje im je što su samo djelomično prikladni za duga putovanja. Ovdje vrijedi spomenuti BMW i3 i Renault Zoe. Ovisno o modelu i godini proizvodnje, imaju realne domete od 150 kilometara za vozila prve generacije do 300 km za kasnije modele s većim baterijama. Ovisno o godinama i kilometraži, brojne su ponude ispod 15.000 eura. Koji su najbolji polovni električni automobili, šta su njihove prednosti i slabosti?

002_ADAC_polovni_EV.jpg

BMW i3
BMW i3 lansiran je 2013. godine i dizajniran kao mali automobil za gradsku upotrebu. Prednosti modela su njegove male dimenzije, vrlo mali krug okretanja, snažan pogon na stražnje točkove i direktni upravljač. Količina prostora mu nije jača strana, a koncept stražnjih vrata koja se otvaraju u suprotnom smjeru može se pokazati nepraktičnim u svakodnevnoj upotrebi. Vrhunac i3 je njegova lagana konstrukcija: putnička ćelija izrađena je od karbonskih vlakana, s dodacima od plastike, što praktički eliminira hrđu na karoseriji. 

Stariji i3s imaju malu bateriju (22 kWh ili 33 kWh), što ograničava domet. Preporučljivije su i3 verzije s najvećom baterijom od 38 kWh, čija cijena počinje od oko 15.000 eura. ADAC statistika kvarova potvrđuje da je i3 vrlo pouzdan. Treba obratiti pozornost na stanje stražnjih kočnica kao i prednje osovine čiji su spojevi često istrošeni. Osim toga, uske gume modela i3 teško se nose sa snagom motora, što za posljedicu ima brzo trošenje pneumatika.

003_ADAC_polovni_EV.jpg

Fiat 500e
Fiat 500e dostupan je od 2020. godine. Uspješan retro dizajn svakako je važan faktor uspjeha malog Talijana. S druge strane, prtljažnik je malen, a na stražnjoj klupi je dosta ograničen prostor. Uz klasičnu hatchback verziju, 500e je dostupan i kao kabriolet sa sklopivim krovom. Osnovna verzija 500e ima snagu od 70 kW (95 KS) i bateriju kapaciteta 23,8 kWh, koja je zimi dovoljna samo za 100-tinjak kilometara vožnje. 

Varijanta s paketom baterija od 42,2 kWh nudi znatno veću fleksibilnost, ali i jači električni motor koji isporučuje 87 kW (118 KS). Tu je i sportska verzija Abarth 500e sa 114 kW (155 KS). Polovne izvedbe s preporučenom, većom baterijom koštaju od oko 15.000 eura. Tada dobivate skoro nov električni automobil s modernim infotainment sistemom, minimalnom kilometražom. Dobro rješenje za drugi automobil je i osnovna verzija koja je dostupna već za 11.000 eura.

004_ADAC_polovni_EV.jpg

Hyundai Kona Electric
Hyundai Kona u električnoj verziji se nudio od 2018. do 2023. godine, s faceliftom na sredini životnog vijeka. SUV u klasi malih automobila nudi obilje prostora za putnike i prtljag. Visok položaj sjedenja, kompaktne dimenzije i sigurna i udobna šasija čine Konu ugodnim svakodnevnim suputnikom. U ponudi je bio elektromotor snage 100 kW (136 KS) u kombinaciji s baterijom kapaciteta 39,2 kWh te jača modifikacija sa 150 kW (204 KS) i 64 kWh. Snažnija verzija s većom baterijom daje Koni tako veliki domet da je prikladna kao prvi automobil. 

Snaga brzog punjenja je do 70 kW. Raniji modeli imaju ugrađeni samo jednofazni izmjenični punjač, dok se noviji modeli mogu puniti trofaznom izmjeničnom strujom. Prema ADAC-ovoj statistici kvarova, Kona se pokazala kao prosječno pouzdan automobil. Njemačka tehnička organizacija TÜV kritikuje hrđanje kočionih diskova i (kod starijih modela) ponekad i funkciju nožne kočnice. U principu postoji pet godina garancije za vozilo. Stanje na tržištu: Kona Electric s malom baterijom nudi se od 15.000 eura, dok verzije s većom baterijom koštaju nešto manje od 20.000 eura.

005_ADAC_polovni_EV.jpg

Renault Zoe
Renaultov električni Zoe lansiran je 2012. i zadržao se u proizvodnji čak 12 godina. Stoga je velika ponuda i raspon modela na tržištu rabljenih automobila. Uprkos malim dimenzijama, Zoe nudi dovoljno mjesta za četiri osobe i iznenađujuće velik prtljažnik. Mala baterija ranih modela (22 ili 23,3 kWh) zimi osigurava domet od svega 100 kilometara, što Zoe čini neprikladnim za mnoge primjene. S većom baterijom od 41 kWh (iz 2017. godine), može se preći solidnih 200 kilometara. Ipak, ADAC  preporučuje varijantu s velikom baterijom kapaciteta 52 kWh, koja je dostupna nakon faceliftinga 2019. godine.

Mali Renault na AC punionicama može se puniti snagom od 22 kW, što nije privilegija mnogih električnih automobila. S druge strane, CCS priključak za brzo punjenje, koristan na dugim putovanjima, uz doplatu je postao dostupan tek nakon faceliftinga. Kada kupujete rabljene električne automobile, trebali biste provjeriti imaju li CCS priključak. Na forumima se može pročitati o nadprosječnim oštećenjima kotrljajućih ležajeva motora. Klima uređaj također može uzrokovati probleme, dok TÜV kritizira zglobove osovine i upravljača koji su preopterećeni velikom težinom, slabim kočionim performansama i zahrđalim kočionim diskovima.

Važno je istražiti dolazi li Zoe s baterijom za najam, što može uzrokovati dodatne mjesečne troškove. Sve do kraja 2016. se Zoe nudio samo s najmom baterije, da bi u periodu 2017-2020 kupci dobili mogućnost izbora. Od 2021. je baterija je uključena u nabavnu cijenu. Stanje na tržištu: prvi Zoe s preporučenom baterijom od 52 kWh može se kupiti za manje od 15.000 eura. Modeli s manjim baterijama, koji su samo ograničeno prikladni za svakodnevnu uporabu, dostupni su po puno nižoj cijeni.

006_ADAC_polovni_EV.jpg

Tesla Model 3
Na tržištu polovnjaka je mnogo polovnih primjeraka Tesla 3, čiju pouzdanost potvrđuju ADAC-ove statistike. No, u posljednjem izvještaju TÜV-a, Tesla Model 3 je pokazao nešto lošije rezultate, što se može objasniti odlukom proizvođač da ne zahtijeva redovni servis. Preporučuje se kupiti "Trojku" sa svježim pečatom tehničkog pregleda i redovno servisirati vozilo.

Vozila u ponudi ugrubo su podijeljena na verzije sa stražnjim i pogonom na sva četiri točka. Osnovna varijanta u početku je imala dodatnu oznaku "Standard", kasnije samo "Model 3", a sada "RWD" (pogon na stražnje točkove). Daje 208 kW (283 KS) i osigurava živahne vozne performanse. Verzija "Max Range RWD" raspolaže s 235 kW (320 KS), dok vrh predstavljaju izvedbe s pogonom na sva četiri točka - "Max Range AWD" (324 kW / 440 KS) i "Performance" (338 kW / 460 KS). 

Svi modeli Tesle 3 nude puno zabave u vožnji, a posebno se hvali direktni upravljač. Dio standardne opreme je adaptivni tempomat i pomoćnik pri upravljanju, kojeg Tesla hvalisavo zove "Autopilot", ali je u praksi Model 3 daleko od samovozećeg automobila. Zahvaljujući Tesla Superchargerima koji su dostupni diljem Europe, s ovim električnim modelom lako je moguće preći velike udaljenosti. 

007_ADAC_polovni_EV.jpg

Volkswagen ID.3
VW ID.3 iznimno je jednostavan za korištenje i impresionira osjetljivim upravljačem i uravnoteženom šasijom. Nudi i dosta prostora zahvaljujući velikom međuosovinskom razmaku. Motori su uvijek postavljeni na stražnju osovinu, što rezultira znatno boljom trakcijom i malim krugom okretanja u odnosu na pogon na prednje točkove. ID.3 je najčešće registriran električni automobil u Njemačkoj, pa je široka ponuda na tržištu polovnjaka. Ipak, verzije Pure s malom baterijom su relativno rijetke. 

Ogromna većina modela opremljena je srednjom (Pro) ili velikom (Pro S) baterijom i takve verzije, s razumnom kilometražom i snažnim motorom snage 150 kW (204 KS), u oglasnicima startuju na nepunih 18.000 eura. Varijante s malom baterijom i slabijim motora dostupne su za manje od 15.000 eura, uprkos često velikoj kilometraži. Za takve modele preporučuje se neovisni test baterije. U ADAC statistici kvarova, ID.3 pokazuje visoku pouzdanost: na maratonskom testu je, samo s nekoliko manjih problema, prešao više od 160.000 kilometara. Rani modeli imaju neke softverske probleme, a upadljivo je visoko trošenje guma.

008_ADAC_polovni_EV.jpg

Volkswagen e-Up
VW e-Up bio je prvo potpuno električno vozilo VW grupe, lansirano 2013. Mali automobil pokazao je dobre rezultate na ADAC testu automobila, što zahvaljuje funkcionalnom električnom pogonu snage 61 kW (83 KS). Rekuperacija energije se pomoću ručice mjenjača može mijenjati u nekoliko nivoa. Mala baterija od 18,7 kWh omogućuje svakodnevne domete od oko 130 kilometara. Od 2019. je ugrađena veća baterija, kapaciteta 32,3 kWh, za 220 kilometara. Obje vrijednosti vozne autonomije odnose se na ljeto, dok je zimi domet značajno kraći.

Prostor u malom automobilu nije ograničen u poređenju s varijantama s motorom s unutrašnjim sagorijevanjem. To znači da dvije odrasle osobe imaju dovoljno mjesta sprijeda, dok je stražnja klupa uglavnom namijenjena djeci. Model VW e-Up u vožnji se pokazao uravnoteženim i ne pokazuje probleme čak ni na lošim cestama. Vozilu se može pristupiti daljinski putem aplikacije za pametni telefon. U izvještaju TÜV-a i ADAC statistici kvarova, VW e-Up ima nešto bolje rezultate od prosjeka malih automobila. Automobili proizvedeni 2020. i 2021. godine koštaju između 12.000 i 14.000 eura.

Kako prepoznati kvar na osnovu zvuka motora? Slušajte ove znakove!

Šta znače lampice na instrument tabli? Ovo morate znati!

Kako izgleda profesionalna montaža guma? Pogledajte cijeli proces!