Koliko su skočile cijene polovnih automobila i šta možemo očekivati u 2025.?
Kako se brojke na tržištu novih automobila "mjere" u periodu prije i nakon pandemije Covid-19, tako se po istom aršinu mjeri rast cijena polovnih automobila. Može se reći da su polovnjaci poskupili za oko 40 posto u odnosu na period prije pandemije.
Rast cijena polovnih vozila krenuo je cvjetati još u prvoj godini pandemije Covid-19. Nestašica komponenti za proizvodnju novih vozila, dovela je do predugih rokova isporuka, pa su se kupci još tada počeli okretati polovnjacima.
Porast potražnje doveo je do rasta cijena, prvenstveno na tržištu polovnih vozila. Poredeći cijene u 2021. i 2022. godini prosječna cijena polovnog automobila u Zapadnoj Evropi skočila je za oko 5.000 eura. Cijene su rasle između 20 i 25 posto. Jedan od repera na bh. tržištu je Golf 7. Sedmica dizel iz 2013. godine mogla se naći za oko 13.000-14.000 KM lokalno. Danas je taj model iz iste godine, dakle, tri godine stariji, minimalno 25 posto skuplji.
Cijene polovnih vozila su rasle iz godine u godinu, pa smo tome svjedočili i u prošloj godini kada je zabilježen novi skok od oko 15 posto. Struktura tržišta se promijenila, a trgovci se žale da je na EU lagerima sve teže doći do dizelaša, jer ih je sve manje u ponudi.
Moramo biti svjesni da su novi automobili takođe poskupili, usljed novih standarda u segmentu ekologije, sigurnosti, ali i luksuza. Na cestama je sve više luksuznijih i SUV vozila i taj trend još ne pokzuje znakove umora. Oprema kod najmanjih segmenata je drastično bogatija, pa je logično da i cijene rastu.
Analogno tome, dileri su počeli sve manje nuditi male i jeftine automobile. Okrenuli su se luksuznijim modelima. Zašto je to tako? Reći će vam da je marža veća na većim i skupljim autima. Pogledajte placeve polovnih i sve će vam biti jasno. Sve je manje gradskih i kompaktnih, a sve više skupcjenih luksuznih ili precijenjenih SUV modela.
Međutim, situacija nije jednaka u svim evropskim zemljama. Naprimjer, u Njemačkoj – nama najvećoj bazi polovanjaka, cijene polovnih automobila su počele padati. Podaci pokazuju da su cijene u Njemačkoj padale u drugoj polovini prošle godine, s najvećim padom u kategoriji luksuznih vozila, što je sasvim očekivano, jer su prihodi i inflacija u teškom raskoraku.
Što se tiče očekivanja za 2025. godinu, analitičari predviđaju nastavak rasta cijena automobila, uključujući i rabljena vozila, ali uz moguće varijacije zavisno od tržišta do tržišta. Njemačka, Španija i Francuska već najavljuju pad cijena. Treba uzeti u obzir da će proizvođači morati čistiti lagere novih vozila, što znači da će ponuda biti veća i primamljivija. Takođe, već najavljeni rast cijena novih automobila otvorit će vrata ponovo polovnim, mada njihova ekspanzija neće doći dok se ne pročiste lageri.
Ono što je zanimljivo, mijenja se i psihologija kod kupaca. Oni su sve manje naivni i postaju pragmatičniji i fleksibilniji u odabiru vozila, s posebnim naglaskom na popularne ili modele koji zadržavaju stabilne cijene. Sve su manje vezani za tradicionalne marke i okreću se onako kako vjetar puše – ko ponudi bolje, njemu novac i povjerenje.
POSLJEDNJE OBJAVE IZ KATEGORIJE KOLUMNA
POSLJEDNJE OBJAVE
- Trump uvodi carine od 25 posto na sva uvozna vozila i dijelove
- BYD Sea Lion 05 EV: U Evropu će doći pod drugim imenom
- Tri moguća scenarija: Da li će se zapadni proizvođači vratiti u Rusiju?
- Audi A5 e-hybrid: Sada i kao sofisticirani plug-in hibrid
- Proljetni tretman: Zamjena metlica brisača
- Gdje je zapelo: Zašto obnovljena Lancia bilježi mizerne prodajne rezultate
- Leapmotor B10 za evropske kupce će dolaziti iz španske fabrike
- Mitsubishi Xforce HEV: Kompaktni crossover dobio hibridnu verziju
- Continental TKC 80: Legendarna enduro moto guma slavi 40. rođendan
- Stotine hiljade eura za otkaze: Napusti posao i uzmi gotovinu