Novi ZF-ov motor za produžavanje dometa potvrđuje da se benzinci još ne predaju

Novi ZF-ov motor za produžavanje dometa potvrđuje da se benzinci još ne predaju

DATUM OBJAVE:

03.05.2025.

KATEGORIJA:

NOVITETI

Trebate još koji dokaz da će benzinski motori živjeti i raditi još dugo vremena? Njemačka kompanija ZF je upravo otkrila plan za komercijalizaciju novog sistema za produženje dosega, koji podrazumijeva klasični benzinac na zadatku dopune baterije.


Ideja dodatnog SUS motora u svrhu produženja autonomije kretanja električnog automobila, koju su popularizirali automobili poput Opel Ampere, Chevroleta Volt, BMW-a i3 ili Mazde MX-30, mogla bi se vratiti na velika vrata zahvaljujući njemačkoj kompaniji ZF, koju najviše vežemo za automatske mjenjače.

Range extender ili u bukvalnom prevodu "produživač" autonomije, je upravo ono što vam na prvu "pada" na pamet. Dodatni motor, obično mali benzinski, koji nema kontakta sa pogonskim torčkovima, već poput diname, odnosno generatora služi za dopunu baterije, kojom se snabdijeva električni motor, što dovodi do većeg dometa.

ZF Range Extender - 3.jpg

Iako većina modernih elektroautomobila nude sasvim adekvatnu autonomiju kretanja od cca 500 km, mnogi potencijalni kupci i dalje pokazuju odbojnost prema istima, prvenstvenog zbog bojazni od ograničenog kretanja i velikih fluktuacija u potrošnji energije ovisno od konfiguracije terena i upotrebe dodatnih potrošača.

U ZF-u stoga smatraju da su dodatni motori za produženje dometa bolja opcija od plug-in hibrida, jer su jednostavniji i jeftiniji za proizvodnju, a obzirom sa nisu spojeni sa pogonskim točkovima, imaju maksimalno efikasan rad, odnosno manju potrošnju i štetne emisije, što ih čini više nego zanimljivim za širu upotrebu.

ZF Range Extender - 1.jpg

ZF-ov novi produživač dometa, zasad tajnovite koncepcije je dostupan u dvije varijante, odnosno kao eRE and eRE+. Prva varijanta povezuje elektromotor sa integrisanim pretvaračem putem planetarnog prenosnika, dok druga varijanta donosi i inteligentno kvačilo i diferencijal, pa se može koristiti i kao agregat, ali i kao sekundardna pogonska jedinica. 

Izlazna snaga za obje varijante se može podesiti u raponu od 90 do 200 KS, ovisno o željama potencijalnog kupca. Sam sistem je dovoljno kompaktan da se može bez problema integrisati, kako u postojeće, tako i buduće električare. Proizvodnja bi trebala startati tokom sljedeće godine, ovisno od interesa potencijalnih kupaca, kojih će zasigurno biti, uzme li se u obzir dosadašnja ekspertiza njemačke kompanije.


Kako prepoznati kvar na osnovu zvuka motora? Slušajte ove znakove!

Šta znače lampice na instrument tabli? Ovo morate znati!

Kako izgleda profesionalna montaža guma? Pogledajte cijeli proces!