Kako produžiti životni vijek kočionih diskova

Kako produžiti životni vijek kočionih diskova

DATUM OBJAVE:

20.02.2025.

KATEGORIJA:

SAVJETI

Parkiranje vozila u lokvi ili mjestu skupljanja vode, snažno kočenje pri visokim brzinama, često pritiskanje kočnice u stanju mirovanja vozila, to su načini ubrzanog trošenja diskova i potrebe za njihovom zamjenom.


U modernom automobilu sve glavne komponente i sklopovi moraju biti redovno servisirani i mijenjani. To važi i za kočioni sistem, na kojem su glavni troškovi - nabavke i naknadne zamjene diskova.

Danas su diskovi uobičajena pojava na svim točkovima jer su efikasniji od doboša. Prilikom kupovine ovog potrošnog materijala, ne treba štedjeti novac, jer to direktno utječe na sigurnost. Umjesto uštede na materijalu, vozači mogu sačuvati novac pridržavanjem osnovnih pravila o kočnicama u cilju produženja njihovog životnog vijeka.

002_diskovi_kocnice.jpg

Što se tiče grešaka koje vozači prave, najproblematičnijom se smatra parkiranje vozila u lokvi ili na mjestu gdje bi se voda potencijalno mogla nakupiti i doći do točkova. Voda općenito nije najbolji saveznik kočionim diskovima, pogotovo ako u potpunosti ili djelimično pokriva ovaj dio. Kontakt s vodom uzrokuje stvaranje hrđe na disku. Ponekad disk potpuno izgubi svojstva, a u nekim slučajevima možemo govoriti o narušavanju geometrije diska ako dođe do nagle promjene temperature i dugotrajnog kontakta s vodom. 

Nije tajna da na vijek trajanja diskova direktno utječe stil vožnje vlasnika automobila. Ako stalno snažno koči pri visokim brzinama, postoji velika vjerovatnoća da će trošenje komponenti biti prilično ozbiljno. Nije izvjesno da će u ovoj situaciji diskovi dugo trajati, dostižući životni vijek od 100-120 hiljada kilometara. Izglednijom se čini mnogo ranija zamjena diskova.

003_kocioni_diskovi.jpg

Još jedna stvar koju vrijedi napomenuti je često pritiskanje kočnice u stanju mirovanja vozila. Vozačima se uglavnom ne savjetuje da na ovaj način stoje dugo na semaforu ili zaglavljeni u saobraćajnoj gužvi. Na primjer, ako trebate stajati 50 ili više sekundi, nema smisla držati nogu na papučici kočnice. U tom slučaju trebate aktivirati ručnu kočnicu. Inače, na mnogim modernim automobilima parkirna kočnica je električna i može se automatski aktivirati prilikom zaustavljanja. U ovom slučaju, nije ni potrebno stavljati mjenjač u parkirni režim.

Na mnogim modernim vozilima nema potrebe za prebacivanjem između režima mjenjača čak i tokom dugih zaustavljanja, jer se automatski mjenjač prebacuje u režim praznog hoda kada se automobil zaustavi. S druge strane, stavljanje takvih automobila pod ručnu kočnicu znači da se tokom stajanja ne koristi cijeli kočioni sistem, a posljedica je da glavni prednji diskovi neće biti opterećeni i doći će do neravnomjernog trošenja materijala.

Kako prepoznati kvar na osnovu zvuka motora? Slušajte ove znakove!

Šta znače lampice na instrument tabli? Ovo morate znati!

Kako izgleda profesionalna montaža guma? Pogledajte cijeli proces!