Ležeći policajci: Šta treba znati o "uspornicima" i kako ih savladati
Rade se od betona, gume ili kompozitnih materijala, a obično postavljaju u blizini škola, predškolskih ustanova ili drugih objekata u kojima borave djeca i tamo gdje se obično kreću brojni pješaci.
U urbanim sredinama se kao sredstva za smanjenje brzine koriste semafori, znakovi i razne oznake, a sve češće nailazimo na "ležeće policajce", koji su u hrvatskom jeziku dobili poseban izraz - uspornik. Ležeći policajci se obično postavljaju u blizini škola, predškolskih ustanova ili drugih objekata u kojima borave djeca, a potrebno ih je zaštititi od nesavjesnih vozača.
Mogu se postavljati i na drugim mjestima gdje je potrebno usporiti cestovni promet, recimo, tamo gdje se obično kreću brojni pješaci - u ulicama koje se povremeno pretvaraju u gradska korza ili turističke šetnice.
Uspornici se rade od tvrdih materijala, obično od betona, ali se zbog održavanja, brzine postavljanja ili popravka - koriste i elastični materijali, kao što je guma, ali i nešto čvršći kompoziti. Mnogi vozači često sebi postavljaju pitanje: šta će se dogoditi ako neprimjerenom brzinom naiđem na takvu neravnu površinu? Posljedice u velikoj mjeri zavise kako od brzine vožnje, ali i od strmine i površine samog ležećeg policajca. Na primjer, moderni kompozitni "policajci", koji se češće nalaze u gradovima, imaju malu površinu, ali su najčešće viši od betonskih uspornika.
Postavljena prepreka bi po logici stvari trebala biti takva da se preko nje može preći brzinom približno jednakoj dozvoljenoj brzini na samoj cesti (većinom je na takvim dionicama ograničenje 30 ili 40 km/h). Međutim, najčešće se mora dodatno smanjiti brzina. U suprotnom, pokušavajući dozvoljenom brzinom proći takvu neravnu površinu, možete se često oprostiti od ovjesa i dijelova karoserije, koji su skoro sigurno oštećeni. Isto važi i za asfaltne neravnine velike visine i male površine. Ovdje brzina prolaska ne bi trebala prelaziti 5-15 km/h.
Druga je stvar kada se radi o nježnim umjetnim izbočinama s velikom površinom - vožnja čak i pri višoj brzini neće donijeti ozbiljne probleme, osim što će se unutrašnjost značajno protresti. Treba napomenuti da pojedinačni slučaj vožnje preko ležećeg policajca najčešće neće imati negativne posljedice, jer je svaki automobil unaprijed pripremljen za ovakvo opterećenje. Problemi u ovom slučaju će se manifestovati dugoročno ako vozač redovno zanemaruje ograničenja brzine.
Kako najbolje savladati takve prepreke na putu? Prije nailaska na ležećeg policajca potrebno je usporiti tako što će vozač lagano otpustiti papučicu kočnice u trenutku nailaska na prepreku - kako bi prednji dio automobila imao vremena da se malo podigne. Ne preporučuje se ubrzavanje ili, obrnuto, zaustavljanje na samoj prepreci, jer se u oba slučaja povećava opterećenje na šasiji.
Ono što je najvažnije je pažnja vozača za volanom. Nisu svi ležeći policajci (i druge neravnine) označeni znakovima: ponekad nailazak na takvu prepreku može biti neugodno iznenađenje.
POSLJEDNJE OBJAVE IZ KATEGORIJE SAVJETI
POSLJEDNJE OBJAVE
- Ferrari 296 Speciale: Lakši, jači, aerodinamičniji...
- ADAC: Ovo je sedam najpovoljnijih rabljenih električnih auta do 20.000 eura
- Citroën C5 Aircross: Otkrivena druga generacija crossovera za Evropu
- Renault Boreal: Dacia Bigster za tržišta u razvoju ili nešto drugo?
- Šta znači kad ti svijetli ključ, mašnica… ili nešto treće?
- Semperit Van-Life 3: Pristupačna ljetna guma za kombije
- Leapmotor B01: Brzorastuća kineska marka predstavila još jedan novitet
- Fiat Punto, guma sudbine i ljubavna prica
- Gepek Avantura - kako uci u auto na -15
- Stari dobri Fiat Punto, žica, folija i avantura na raskrnici