Zašto je važno održavati pravilan pritisak u gumama
Sljedeći put kada stanete da napunite rezervoar, odvojite nekoliko minuta za pneumatike. Gume s odgovarajućim pritiskom zraka imaju duži životni vijek, osiguravaju bolje ponašanje automobila na cesti, te donose uštedu goriva.
Iskreno, kada ste posljednji put provjerili pritisak u gumama na svom automobilu? Možda prije odlaska na ljetovanje? To nije ni približno dovoljno!
Najbolje je da vozači provjeravaju svake dvije sedmice kako bi bili sigurni da im gume ne ostaju bez zraka. Razlog: jedno istraživanje iz Njemačke pokazalo je da se u ovoj zemlji godišnje događa oko 1.000 saobraćajnih nesreća, koje se mogu se povezati s tehničkim nedostacima na gumama - pri velikim brzinama s mnogo smrtnih slučajeva i povrijeđenih.
Iz gume na naplatku sporo i neprimjetno izlazi zrak, stoga treba redovno provjeravati pritisak i pobrinuti se da stalno bude u skladu s preporukama proizvođača vozila. Čak i ako je pritisak zraka samo pola bara prenizak, vozna svojstva automobila se mijenjaju: put kočenja može postati duži, ležanje u krivinama slabije, a pri posebno velikim brzinama postoji čak i opasnost od pucanja gume. Čak i pritisak od samo 0,2 bara ispod ciljane vrijednosti povećava habanje gume, a veći otpor kotrljanja pneumatika rezultira dodatnom potrošnjom goriva do 0,1 litara na 100 km. A "minus" 0,6 bara znači "plus" 0,4 litra na 100 km.
Godišnja dodatna potrošnja u Evropi samo na račun premalo napuhanih guma iznosi tri milijarde litara goriva. To odgovara vrijednosti od oko pet milijardi eura. Povećana potrošnja goriva nije jedina posljedica: pritisak gume za 0,6 bara niži od propisanog skraćuje životni vijek pneumatika za 45 procenata! S druge strane, ako vozite s previsokim pritiskom, to će imati negativan učinak na udobnost vožnje i dovesti do neravnomjernog trošenja guma. Osim toga, previsok pritisak također ima negativan učinak na kočenje.
Proizvođač automobila određuje koliki pritisak u gumama zahtijevaju ljetne ili zimske gume vašeg automobila. Vrijednosti mogu malo varirati za prednje i stražnje gume. Informacije o ispravnom pritisku u gumama možete pronaći na različitim mjestima, ovisno o vozilu. Na primjer, u uputstvu za upotrebu vozila, na B-stubu s otvorenim vozačevim vratima, na naljepnici u pretincu za rukavice, s unutrašnje strane čepa rezervoara, na internetu u tablicama pritiska u gumama proizvođača.
"Iz razloga udobnosti, proizvođači obično određuju samo minimalni pritisak. Povećanje od 0,2 bara jedva je vidljivo u smislu udobnosti, ali smanjuje potrošnju goriva bez žrtvovanja sigurnosti", kaže Ruprecht Müller, ekspert njemačkog automobilskog kluba ADAC, i dodaje da je najbolje provjeriti pritisak u gumama prije vožnje, idealno na vanjskoj temperaturi od 20 stepeni Celzijusa, odnosno ni u kom slučaju kada je guma pretopla.
Stoga sljedeći put kad stanete da napunite rezervoar, odvojite nekoliko minuta i provjerite pritisak u gumama. Mjerači pritiska u gumama, koje za malo novca možete kupiti u specijalizovanim trgovinama, praktični su i jednostavni za korištenje. Ne zaboravite: moraju se provjeriti sve četiri gume i, ako je moguće, rezervni točak. Pravilan pritisak u gumama ovisi o opterećenju vozila i može varirati do 1 bar.
Ako na odmor idete s punim vozilom, morate u skladu s tim povećati pritisak u gumama. Također, neki proizvođači vozila čak preporučuju malo viši pritisak prilikom ekstremno brze vožnje.
POSLJEDNJE OBJAVE
- Zašto zimska odjeća i obuća može predstavljati opasnost u vožnji
- Kako održavati AdBlue sistem? Vozačeva dijagnoza je nekad važnija od dijagnostike!
- Kako pripremiti automobil da prezimi u garaži i bude "fit" na proljeće
- Kako pravilno spremiti ljetne gume za zimski san
- Šta uraditi kada otkažu električni podizači stakala? Kvar ne mora uvijek biti fatalan
- Zima i potrošnja goriva: Koliko raste "žeđ" automobila na "minusima"
- Zašto je važno balansirati gume i gdje to brzo i profesionalno obaviti?
- Zima, zima - e, pa šta je: Priprema automobila za vožnju
- Oprez u uslovima smanjene vidljivosti: Kratka svjetla nisu isto što i dnevna!
- Preventivna zamjena protokomjera vazduha Efikasniji usis za optimalno sagorijevanje