Pušenje za volanom: Cigareta je opasnija od mobitela

Pušenje za volanom: Cigareta je opasnija od mobitela

DATUM OBJAVE:

12.05.2025.

KATEGORIJA:

SAVJETI

Konzumiranje cigarete odvraća pažnju od vožnje do 12 sekundi, što pri brzini od svega 50 km/h znači prelazak 160 metara naslijepo, a duhanski dim je izvor i niza dodatnih neželjenih efekata.


Pušenje šteti zdravlju, ugrožava trudnoću, izaziva rak, smeta nepušačima, zakonom je zabranjeno na javnim mjestima. Iako se u BiH, kao u ostatku svijeta, cigareta sistematski protjeruje iz javnog života, i dalje je dosta ovisnika o duhanu, pri čemu postoji značajan broj vozača koji svoju pušačku ekstazu doživi paljenjem cigarete čim sjednu za volan. 

Samo malobrojni razmišljaju da vožnja možda trajati i kraće od cigarete, kao što su nesvjesni koliko je važno napraviti "puš" i svaku drugu pauzu u slučaju putovanja na dužim relacijama. 

002_savjeti_pusenje.jpg

Jedna studija analizirala je ponašanje vozača koji su pušili cigarete tokom vožnje - precizno je sniman svaki pokret i mogući utjecaji na sigurnost. Kod deset analiziranih vozača utvrđeno je da konzumiranje cigarete odvraća pažnju od vožnje oko 12 sekundi, što pri brzini od svega 50 km/h znači prelazak 160 metara naslijepo! Minimalno odvraćanje pri korištenju mobitela je oko 10,6 sekundi, iz čega proizilazi da je telefoniranje manje opasno od cigarete ukoliko se ne radi o dugotrajnom i teškom razgovoru.

Osim odvaraćanja pažnje, koje je opasnije od korištenja mobitela, cigareta je izvor čitavog niza neželjenih efekata. U skučenom prostoru se gomila dim, smanjuje koncentracija kiseonika, a raste sadržaj ugljendikoksida i monoksida te drugih produkata gorenja. Vazduh se ubrzano "troši" što stvara potrebu za pojačanom ventilacijom i utječe na brže zamaranje, pojavu glavobolje i nesanice. Ako pored vozača "zapali" i neki od saputnika vazduh može veoma brzo poprimiti osobine atmosfere u kojoj nije poželjno boraviti.

Pepeo cigarete "leti" po automobilu, pa su rijetki pušači bez loših iskustava s žarom cigarete koji završi na odjeći ili sprži sjedišta u vozilu. Veoma brzo automobil pušača postaje prepoznatljiv po zadahu. Nikotinske pare se uvlače u sve pore unutrašnjosti, pepeo cigarete leti na sve strane, pepeljara veoma brzo "preljeva", tako da se gadan osjećaj može steći i u potpuno novom automobilu. Ne treba ni spominjati da je na tržištu polovnjaka značajno umanjena vrijednost automobila koje su koristili pušači.

003_savjeti_pusenje.jpg

U zemljama Evropske unije uglavnom postoji pravilo da je pušenje zabranjeno ukoliko se u vozilu nalaze trudnice ili maloljetnici. Dakle, ako već ne možete prestati pušiti, onda to nemojte nikada činiti u automobilu, pogotovo ne u vožnji. Umjesto toga sa saputnicima treba dogovoriti češće pauze, ne samo zbog pušenja nego odmora i "protezanja nogu". 

Ako je vožnja kratka zapalite cigaretu prije ili nakon vožnje - par minuta neće činiti veliku razliku. Automobil u kome se puši zahtijeva veći stepen higijene unutrašnjosti, te češća i temeljitija provjetravanja. Pri kupovini polovnjaka izbjegavajte vozila u kojima se pušilo.

Kako prepoznati kvar na osnovu zvuka motora? Slušajte ove znakove!

Kako izgleda profesionalna montaža guma? Pogledajte cijeli proces!

Šta znače lampice na instrument tabli? Ovo morate znati!