Zašto klima uređaj treba paliti i tokom jeseni
Jesenje korištenje klima uređaja je efikasno oružje protiv "magle" na prozorima, ali u cilju sprečavanja širenje plijesni ili bakterija te podmazivanja dijelova rashladnog sistema.
Obično se smatra kako je klima uređaj spas samo tokom ljetnih vrelina, kada odvodi toplotu iz unutrašnjosti automobila i čini vožnju ugodnijom. Manje se, međutim, zna da je jesenja upotreba klima uređaja efikasno oružje protiv "magle" na prozorima koja je redovni pratilac vlažnih i hladnijih dana.
Iskustvo vožnje bez klima uređaja ukazuje da se vlaga sa stakala treba eliminirati ili uključivanjem grijanja ili otvaranjem prozora, ali su efekti i jedne i druge metode vrlo ograničeni. Uključenjem klima uređaja vlaga na staklima može se otjerati efikasnije nego grijanjem ili otvaranjem prozora. Kada zimi uključite klima uređaj - zrak se odvlažuje, a zamagljeni prozori ponovno daju čist pogled.
Klima uređaj je s vremena na vrijeme potrebno uključiti tokom jeseni i zime i kako bi se produžio njegov životni vijek. Tokom rada, pokretni dijelovi u kompresoru i brtve u rashladnom sistemu se podmazuju, smanjujući rizik od gubitka rashladnog sredstva. A ako se zna da su popravke klima uređaja izuzetno skupe, to je dodatni razlog da se povremeno uključi tokom hladne sezone.
Redovna upotreba klima uređaja u zatvorenom prostoru sprečava širenje plijesni ili bakterija zbog lišća, snijega i vlage. Kako bi spriječili pojavu gljivica, vozači bi malo prije kraja vožnje trebali isključiti funkciju hlađenja, ali ostaviti ventilator uključen. Ovo uklanja vlagu iz sistema.
Međutim, klima uređaj ne treba koristiti na temperaturama nižim od 5 stepeni Celzijusa. Razlog: postoji opasnost da struja hladnog zraka smrzne rashladni fluid i izazove štetu.
Savremeni sistemi za klimatizaciju automobila obično imaju integriran senzor temperature tako da se "klima" ne može uključiti kada su temperature ispod nule. Kod starijih modela, međutim, vozači moraju biti oprezni i paziti da ne koriste klima uređaj u takvim uvjetima.
POSLJEDNJE OBJAVE
- Zašto zimska odjeća i obuća može predstavljati opasnost u vožnji
- Kako održavati AdBlue sistem? Vozačeva dijagnoza je nekad važnija od dijagnostike!
- Kako pripremiti automobil da prezimi u garaži i bude "fit" na proljeće
- Kako pravilno spremiti ljetne gume za zimski san
- Šta uraditi kada otkažu električni podizači stakala? Kvar ne mora uvijek biti fatalan
- Zima i potrošnja goriva: Koliko raste "žeđ" automobila na "minusima"
- Zašto je važno balansirati gume i gdje to brzo i profesionalno obaviti?
- Zima, zima - e, pa šta je: Priprema automobila za vožnju
- Oprez u uslovima smanjene vidljivosti: Kratka svjetla nisu isto što i dnevna!
- Preventivna zamjena protokomjera vazduha Efikasniji usis za optimalno sagorijevanje