Uske ili široke zimske gume: Koja "obuća" je bolja za hladne dane?
U slučaju akvaplaninga, bljuzgavice i snijegom prekrivenih cesta, gume užih dimenzija imaju prednosti, dok se na suhim podlogama u boljem svjetlu pokazuje šira zimska guma.
Proizvođači vozila svoja vozila sve više opremaju većim i širim gumama. Kod ljetnih guma to naglašava dinamiku vožnje po cijenu više potrošnje, ali kako se široki zimski pneumatici ponašaju tokom hladnih dana?
Prije nekoliko godina je ADAC testirao pet zimskih guma identične marke i tipa, ali različitih veličina, montiranih na VW Golfa. Rezultat: U slučaju akvaplaninga, bljuzgavice i snijegom prekrivenih cesta, gume užih dimenzija imaju prednosti, dok se na suhim podlogama u boljem svjetlu pokazuje šira zimska guma. Sve u svemu, razlike između pet dimenzija nisu velike.
Sve testirane gume, od najužih (195/65 R15) do najširih (225/40 R18), dobile su ukupnu ocjenu "dobar". Međutim, pojedinačni testovi su pokazali razlike: na snijegu, uske gume imaju prednosti pri startovanju. Bočno vođenje u krivinama je također bolje. Rizik od akvaplaninga u mokrim i bljuzgavim uslovima takođe je manji kod uskih guma: ekstra široke zimske gume "zaplivaju" mnogo brže od uskih. Na testu akvaplaninga (dubina vode 7 mm), gume širine 225 mm gube kontakt s cestom pri brzini od oko 70 km/h, dok uske gume (195 mm) gube kontakt s cestom pri brzini višoj od 80 km/h.
Na suhim cestama i u pogledu habanja, uža guma (195) pokazuje male nedostatke. Također, široka guma ima prednosti u pogledu sigurnosti vožnje i upravljivosti na suhim cestama. Pozitivna posljedica montaže užih guma je veća udobnost vožnje zbog veće bočne stijenke. Isto važi i za nižu nabavnu cijenu: razlika između najuže i najšire gume iznosi 100-tinjak eura po komadu. Nabavka užih guma se isplati uprkos njihovom nešto većem trošenju. Osim toga, lanci za snijeg se obično mogu postaviti samo na uže gume.
A šta kažu proizvođači? "Preporučujemo da zimi koristite istu veličinu guma kao i ljeti. Uske gume su povoljne u rastresitom snijegu, ali u centralnoj Evropi obično vozimo po nabijenom snijegu, gdje šire gume pružaju dobro prianjanje. Također, automobili sa zimskim gumama na suhim cestama zimi i vozila s ljetnim gumama istih dimenzija tokom najtoplijeg godišnjeg doba, kada se uporede, imaju vrlo slične karakteristike kočenja i upravljanja, što znači da se ne moraju posebno prilagođavati bitno različitim voznim karakteristikama s uskim gumama", kaže Andreas Schlenke iz kompanije Continental.
Bez obzira koju širinu pneumatika odaberete, uvijek se preporučuje da ključni faktor pri nabavci bude kvalitet, koji se može provjeriti na rezultatima specijalizovanih testova. Bez obzira na dimenziju, dobra guma je neophodna za sigurnu vožnju. Važan savjet: Prije kupovine zimske gume, obavezno konsultujte priručnik za svoje vozilo i odredite ispravnu veličinu naplatka. Felge na kojima je vozilo isporučeno s ljetnim ili cjelogodišnjim gumama nisu uvijek kompatibilne s lancima za snijeg.
POSLJEDNJE OBJAVE IZ KATEGORIJE SAVJETI
POSLJEDNJE OBJAVE
- Ferrari 296 Speciale: Lakši, jači, aerodinamičniji...
- ADAC: Ovo je sedam najpovoljnijih rabljenih električnih auta do 20.000 eura
- Citroën C5 Aircross: Otkrivena druga generacija crossovera za Evropu
- Renault Boreal: Dacia Bigster za tržišta u razvoju ili nešto drugo?
- Šta znači kad ti svijetli ključ, mašnica… ili nešto treće?
- Semperit Van-Life 3: Pristupačna ljetna guma za kombije
- Leapmotor B01: Brzorastuća kineska marka predstavila još jedan novitet
- Fiat Punto, guma sudbine i ljubavna prica
- Gepek Avantura - kako uci u auto na -15
- Stari dobri Fiat Punto, žica, folija i avantura na raskrnici