Zašto tokom toplih godišnjih doba treba izbjegavati vožnju sa zimskim gumama
U principu, tokom proljeća i ljeta nije zabranjena vožnja sa zimskim gumama, ovaj potez štedi trud i troškove promjene, ali ADAC test pokazuje zašto treba koristiti pneumatike namjenski napravljene za tople dane.
Laicima je ponekad teško razumjeti zakon. Dok su vozači tokom najhladnijih dana u godini obavezni koristiti zimsku opremu, koja uključuje i pneumatike s pahuljicom i oznakom M+S, dozvoljeno im je da takvim gumama nastave vožnju ljeti. Međutim, to nije dobra ideja jer na visokim temperaturama zimske gume pokazuju slabosti koje mogu biti čak i opasne. O kakvim je opasnostima riječ, pokušao je istražiti ADAC.
Eksperti najvećeg evropskog automobilskog kluba ispitali su ponašanje tri modela zimskih guma, različitih preostalih dubina gazećeg sloja, i uporedili ih s ljetnim pneumatikom. Fokus je bio na pitanju koliko ljetne vanjske temperature utječu na zimske gume, inače napravljene od mekše smješe, s brojnim lamelama u cilju osiguranja prijanjanja i kočenja na snijegu i ledu, odnosno temperaturama ispod nule.
Ispitivanja na suhim cestama vršena su na proljetnim temperaturama od 10 do 13 stepeni Celzijusa, potom na ljetnim temperaturama od 35 stepeni Celzijusa. Tokom vožnje po mokrim cestama vanjske temperature su bile između 10 i 13 stepeni Celzijusa, odnosno 25 stepeni Celzijusa. Sva tri testirana zimska tipa pokazala su očigledne slabosti pri kočenju - ne toliko na mokroj, koliko na suhoj cesti, kada imaju znatno duži zaustavni put.
Primjer: Dok bi se automobil s ljetnim gumama zaustavio na vrijeme pred preprekom, vozilo obuveno u zimske pneumatike se i dalje kretalo brzinom od 37 km/h. Zanimljiv detalj: što je veća dubina gazećeg sloja zimskih guma i što je viša temperatura okoline i asfalta, to je duži put kočenja! Za zimske gume koje su imale samo 4 milimetra preostalog gazećeg sloja, razlike u zaustavnom putu s maksimalnih 16 metara (u najgorem scenariju) skraćene su na 5 metara.
Primjetne su i razlike u ponašanju u krivinama. Kako se vanjska temperatura povećavala, prijanjanje zimskih guma se smanjivalo. Stabilnost vozila se naročito pogoršavala kada je automobil bio natovaren s puno prtljaga. Opasnost gubitka kontrole nad vozilom se javljala čak i kod malih pokreta upravljača u dugim krivinama i na izlazima s autoputa. Stoga ADAC preporučuje pravovremeni prelazak na ljetne gume kako bi se osigurala sigurnost i udobnost u vožnji.
POSLJEDNJE OBJAVE IZ KATEGORIJE SAVJETI
POSLJEDNJE OBJAVE
- Ferrari 296 Speciale: Lakši, jači, aerodinamičniji...
- ADAC: Ovo je sedam najpovoljnijih rabljenih električnih auta do 20.000 eura
- Citroën C5 Aircross: Otkrivena druga generacija crossovera za Evropu
- Renault Boreal: Dacia Bigster za tržišta u razvoju ili nešto drugo?
- Šta znači kad ti svijetli ključ, mašnica… ili nešto treće?
- Semperit Van-Life 3: Pristupačna ljetna guma za kombije
- Leapmotor B01: Brzorastuća kineska marka predstavila još jedan novitet
- Fiat Punto, guma sudbine i ljubavna prica
- Gepek Avantura - kako uci u auto na -15
- Stari dobri Fiat Punto, žica, folija i avantura na raskrnici