Mitsubishi Starion (1982-1989): Sportista koji je podigao ugled japanskog "Dijamanta"

Mitsubishi Starion (1982-1989): Sportista koji je podigao ugled japanskog "Dijamanta"

DATUM OBJAVE:

06.12.2024.

KATEGORIJA:

VREMEPLOV
+7

Turbo motor, zadnji pogon, atraktivan izgled: Nastao u vrijeme ekspanzije Mitsubishija početkom 80-ih, Starion je bio ulaznica japanskog proizvođača u segment rasnih sportskih automobila

Priča o jednom od najslavnijih japanskih sportskih automobila prošlog stoljeća počela je deceniju prije samog rođenja modela. Mitsubishi Heavy Industries je 1971. prodao 15 procenata dionica svoje automobilske firme-kćerke američkom Chrysleru. Dio sporazuma bio je i izvoz Mitsubishijevih modela na američko tržište, ali ne pod vlastitom već značkom Chryslerovih brandova Chrysler, Dodge i Plymouth.

Pristup velikom američkom tržištu osigurava ekspanziju Mitsubishija na prelasku u narednu deceniju: Kompanija dostiže proizvodnju milion vozila 1980. godine, postaje oficijelni automobilski brand Zimskih olimpijskih igara u Sarajevu te jedan od pionira u izradi benzinskih motora sa turbo punjenjem. 
006_vremeplov_mitsubishi_starion.jpg
U drugoj polovici 70-ih, jedan od udarnih modela bio je Mitsubishi Celeste, tipični japanski "liftback" tog vremena koji je najveći uspjeh ostvario u Americi gdje je prodavan kao Plymouth Arrow. Međutim, nejaki coupé na bazi Colta u Americi (ali i ostatku svijeta) nije se mogao nositi sa japanskim i evropskim rivalima (Nissan Z-serije, Toyota Supra, Mazda RX-7, Porsche 924/944, Alfa GTV6), pa Mitsubishi kreće u razvoj novog sportskog modela. 

Posao je uveliko olakšalo predstavljanje Lancera 2000 Turbo, koji je nastao početkom 1981. pod dirigentskom palicom Kenji Morisakija. Od ovog modela - koji se, ne bez razloga, smatra prethodnikom rally-sportskih evolucija Lancera - preuzet je 4-cilindrični turbo-benzinac sa 170 KS i 245 Nm najvećeg obrtnog momenta. Radi se o dobro poznatom Mitsubishijevom Astron dvolitrašu s dvije balans-osovine. Ove dvije osovine s brijegovima, smještene u bloku, okreću se dvostruko većim brojem obrtaja od radilice koja ih pogoni i tako maksimalno eliminiraju vibracije motora. 
003_vremeplov_mitsubishi_starion.jpg
Mitsubishi je razvio i patentirao sistem koji je nadmašio dotad dobru poznatu jednu balans-osovinu, a o kakvoj se inovaciji radi govori i podatak da se među kupcima japanskog izuma našao i Porsche (za model 944). U Mitsubishiju su se odlučili za jednu bregastu osovinu, dok je gorivo brizgano u usisnu granu na dva mjesta (umjesto po svakom cilindru kao u većini sportskih vozila). Vrlo brzo je 2,0 litarski turbo-benzinac dobio "intercooler" što je snagu povećalo na 180 "konja".

Pošto je zamišljeno da novi model bude 20-ak centimetara duži od Lancera, odabrana je platforma trovolumenskih coupé-verzija Galanta, poznatijih kao Galant Lambda i Saporo: pogon na zadnje točkove i neovisno vješanje naprijed/nazad. Prednji kraj se oslanjao na McPherson plinske amortizere, potpomognute uzdužnim i poprečnim ramenima, dok je nazad isti McPherson oslonjen na trokutaska ramena. Stabilizatori su ugrađeni i naprijed i nazad. 
004_vremeplov_mitsubishi_starion.jpg
Iznenađujuće je da upravljanje nije bilo preko nazupčane letve, već starinski "puž" pri čemu je servo-ojačivač ponuđen kao dodatna oprema. Zato su sva četiri ventilirana diska bila standardna, dok se ABS mogao dobiti uz doplatu. Osim tada raritetnih zadnjih ventilirajućih diskova, Starion se mogao pohvaliti i sistemom ASBS - neobičnom tehničkom rješenju kočnica na stražnjoj osovini: u podnici prtljažnika postavljen je tzv. G-senzor koji je mjerio naginjanje automobila (G-silu) i putem mikro-kompjutera podešavao kočioni pritisak zadnjih točkova.

Zapravo je najviše posla bilo pred dizajnerskim timom Masataka Nimure. Kada su japanski stilisti krenuli u definiranje izgleda, baratalo se sa evolucijom dizajna modela Celeste, ali su ih moderni trendovi i zahtjevi američkih kupaca natjerali na korištenje oštrijih linija i nekih specifičnih detalja poput, recimo, "pop-up" prednjih farova. Ime automobila zamišljeno je kao kovanica od riječi "star" (zvijezda) i "arion" (božanski konj iz grčke mitologije, plod ljubavi Posejdona i Demetre). U Japanu su automobil nazvali Stallion što je posljedica skoro jednakog izgovora slova R i L u Zemlji izlazećeg sunca. 

Pomalo neobično za japanske modele tog vremena, Mitsubishi Starion doživio je svjetsku premijeru na evropskom tlu - sajmu automobila u Ženevi 1982. godine. Najavljen kao "najbrži 2-litarski automobil na cesti" Starion se mogao pohvaliti odličnim performansama: do "stotke" je stizao u 7,6 sekundi, razvijao maksimalnih 220 km/h. Snagu je na zadnje točkove prenosio 5-stepeni manuelni mjenjač, a kao opcija je ponuđen diferencijal sa ograničenim proklizavanjem.
009_vremeplov_mitsubishi_starion.jpg
Atraktivan izgled i odlične vozne karakteristike pratila je bogata oprema, između ostalog, i podesivi upravljački stub i mogućnost podešavanja sjedišta u šest smjerova. Starion je bio coupé sa 2+2 sjedišta, pri čemu je pristup zadnjim mjestima olakšavalo postavljanje prednjih sigurnosnih pojasa na "američki" način (nisu bili pričvršćeni za B-nosač, već za vrata). Mada je sa Starionom, te modelima Cordia i Tredia, Mitsubishi počeo samostalan nastup u SAD, veze sa Chryslerom nisu prekidane. Rezultat toga je komercijalizacija japanskog sportiste sa značkama Chryslera, Dodgea i Plymoutha, odnosno imenom Conquest. 
008_vremeplov_mitsubishi_starion.jpg
Prilikom dotjerivanja modela na polovini životnog vijeka (1986), najprije na američkom potom i na ostalim tržištima ponuđen je i veći 2,6 litarski 4-cilindrični turbo-benzinac (200 KS) te 4-stepeni automatski mjenjač. Iako nije zvanično prodavan na našim prostorima, Starion je '80-ih mamio uzdahe kao privatni automobil najboljeg tadašnjeg jugoslovenskog skijaša Bojana Križaja. Nedugo nakon Križaja, i Starion je 1989. otišao u mirovinu, a zamijenjen je Mitsubishijem 3000 GT. 

Kako prepoznati kvar na osnovu zvuka motora? Slušajte ove znakove!

Šta znače lampice na instrument tabli? Ovo morate znati!

Kako izgleda profesionalna montaža guma? Pogledajte cijeli proces!