Volkswagen Touareg I: Rekorder s najvećom paletom različitih motora na svijetu
Današnja ponuda pogonskih agregata i kod najjačih automobilskih brendova poput Volkswagena svedena je na tek par varijacija 1.5, 2.0 i 3.0 blokova, dok je prije dvije decenije samo jedan Touareg imao čak pet koncepcijski potpuno različitih motora. Bio je to svjetski rekorder s nizom od pet do 12 cilindara.
Prva generacija Volkswagen Touarega, koja je predstavljena 2002. godine kao reprezentativni i luksuzni SUV tada finansijski snažnog i moćnog njemačkog brenda u jednom trenutku kupcima je ponuđena s čak pet koncepcijski potpuno različitih pogonskih agregata sa: 5, 6, 8, 10 i 12 cilindara.
Mada se to ondašnjoj automobilskoj javnosti činilo kao šahovski potez s kojim je potencijalnoj konkurenciji "natrljan nos" istorijski gledano on je preoizveo tehnološki rekord, koji će teško biti nadmašen posebno u eri nadolazeće elektrifikacije.
Naime, iz današnje perspektive kada je pogonska paleta Touarega svedena na tek dva V6 motora više je nego jasno koliko su na početku 21. vijeka Volkswagenovi čelnici predvođeni Ferdinandom Piëchom biti "široke ruke" kada su razvojnim inženjerima dali zeleno svjetlo da jedan model kombinuju sa agregatima u rasponu od 161 do čak 444 KS. Uz limuzinskog Pheatona, koji je bio Piëchova udarna pesnica za izgradnju premium imidža Volkswagena, Touareg je tako dobio zadatak da to isto uradi u sve popularnijoj SUV klasi.
Da čitava stvar bude interesantnija Volkswagen je svoj veliki tehnološki poduhvat izveo istovremeno kombinujući dva pogonska goriva benzin i dizel, domonstrirajući tako raskošan razvojni potencijal njegovog motornog odjela u kojem je svojevremeno bilo angažovano nekoliko stotina vrhunskih inženjera. Oni su kupcima ponudili čak tri dizel agregata.
Ulazni 2,5-litarski TDI petocilindraš bio je dostupan u dvije verzije sa 163 i 174 KS. U sredini ponude se nalazio 3.0 TDI sa 225 KS dok je za demonstraciju snage služio 5.0 V10, koji je sa 313 KS svojevremeno bio najsnažniji velikoserijski automobilski twin turbo dizelaš na svijetu. S njim je 2,6 tona težak SUV od 0 do 100 km/h stizao za 7,8 sekundi uz brzinski maksimum od 225 km/h.
Druga strana medalje bila je benzinska paleta u kojoj je bilo čak pet zapreminski različitih motora sa šest, osam, deset i 12 cilindara. Ulazni benzinac bio je atmosferski 3,2-litarski VR6 agregat u verzijama sa 220 i 241 KS. On je 2007. godine zamijenjen sa većim 3.6 FSI benzincem (280 KS). Ništa manje zanimljiv nije bio ni 4,2-litarski V8 atomosferac sa 310 KS, koji je od redizajna 2007. godine pojačan na 350 KS. Vrhunac inženjeringa predstavljao je atmosferski W12 agregat, koji je iz šest litara zapremine istisnuo 450 KS, te pretvorio Touareg u zastražujuće brz automobil sa ubrzanjem od 0 do 100 km/h od 5,9 sekundi i najvećom brzinom od 250 km/h.
Podsjećamo da se samo još jedan automobil u istoriji mogao kupiti sa motorima od: 4, 5, 6, 8 i 12 cilindara, ali je on to postigao u puno dužem vremenskom rasponu i uz dugogodišnju evoluciju. Riječ je o Mercedesu G Klasi koja takođe zaslužuje poštovanje, ali koja se nikada kao Touareg nije istovremeno nudila s pet koncepcijski različitih agregata.
Zbog toga Volkswagenov SUV zaslužuje naklon do poda posebno ako znamo da je u međuvremenu kao zapreminski najveći i ujedno najjači motor u pogonskoj paleti njemačkog brenda ostao trolitarski V6 benzinac sa 381 KS, odnosno 3.0 TDI sa 286 KS.
POSLJEDNJE OBJAVE IZ KATEGORIJE VREMEPLOV
POSLJEDNJE OBJAVE
- Ferrari 296 Speciale: Lakši, jači, aerodinamičniji...
- ADAC: Ovo je sedam najpovoljnijih rabljenih električnih auta do 20.000 eura
- Citroën C5 Aircross: Otkrivena druga generacija crossovera za Evropu
- Renault Boreal: Dacia Bigster za tržišta u razvoju ili nešto drugo?
- Šta znači kad ti svijetli ključ, mašnica… ili nešto treće?
- Semperit Van-Life 3: Pristupačna ljetna guma za kombije
- Leapmotor B01: Brzorastuća kineska marka predstavila još jedan novitet
- Fiat Punto, guma sudbine i ljubavna prica
- Gepek Avantura - kako uci u auto na -15
- Stari dobri Fiat Punto, žica, folija i avantura na raskrnici